Εκπαιδευτικές

Συμμετοχή στο Πανελλήνιο διαγωνισμό παιχνιδιού με Scratch 2016 «Παιχνίδια του κόσμου: από το χθες? στο αύριο»

Σχετικά με τον διαγωνισμό

«Παιχνίδια του κόσμου: από το χθες στο αύριο»

Στην ιστοσελίδα www.gogoulos.gr έχουν αναρτηθεί:

• οδηγίες ανάρτησης έργων, όπου περιλαμβάνεται η διαδικασία για την ανάρτηση των έργων
  • προδιαγραφές έργων: όπου περιγράφονται βασικά χαρακτηριστικά υλοποίησης των έργων

Σημειώνουμε

• 22 Απριλίου 2016: Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων των μαθητών
  • Συνεχή ενημέρωση στην ιστοσελίδα: www.gogoulos.gr

Θα συμμετάσχουν στην διαδικασία μαθητές απο την Β' και την Γ' Γυμνασίου.

Οδηγίες για μαθητές

Πρίν την εγκατάσταση της scratch 2 είναι αναγκαίο να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα ADOBE_AIR που θα βρείτε εδώ.

Για την εγκατάσταση της scratch 2  τοπικά στον υπολογιστή μας  εκτελούμε το πρόγραμμα εγκατάστασης που θα βρούμε εδώ.

Μόλις εγκατασταθεί πηγαίνουμε στο κόκκινο βελάκι και αλλάζουμε την γλώσσα στα ελληνικά ώστε να αλλάξουν όλες οι καρτέλες εντολές στα ελληνικά.

στην συνέχεια ξεκινάμε την scratch.

Εκπαιδευτική δραστηριότητα

Εκπαιδευτική δραστηριότητα 1

test Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.